Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
29 Ekim Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Programı
31.10.2023

Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda, Kurum Konferans salonunda 27 Ekim 2023 tarihinde, kurumumuzda kalmakta olan hükümlü-tutuklulara ve personele yönelik "29 Ekim Cumhuriyetin 100. Yıl Kutlaması Programı" münasebetiyle Eğitim ve Öğretim Servisi tarafından program düzenlendi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Çankaya’da yakın çalışma arkadaşlarına "Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz" dedi. 29 Ekim Cumhuriyetin ilanı kabul edildi. "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü yeni yönetimin meşalesi oldu. Türkiye'de Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" kuralını devlet yönetimine yerleştiren ve demokrasiyi taçlandıran cumhuriyetin ilanının üzerinden 100 yıl geçti.

29 Ekim Cumhuriyetin 100.Yılı Kutlamaları münasebetiyle düzenlenen programa, Bolu Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Ekrem DEMİRER, Bolu Cezaevi Bölük Komutanı Yüzbaşı Erkut EROĞLU, Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdür vekili Coşkun CENGİZ, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Erhan KAPICI, Gerede L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin ERKILIÇ, Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Süleyman TOPDEMİR, Kurum 2'nci Müdürü Kadir ERDOĞAN ile Ceza İnfaz Kurumu Personeli ve hükümlü-tutuklular katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kurumumuz personeli İnfaz ve Koruma Memuru Burak KAYA tarafından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 100. Yıl mesajı okundu ve ardından 100. Yıl Marşı dinletisi gerçekleştirildi. 100. Yıl Marşı dinletisi sırasında hükümlü ve tutuklular büyük bir coşku ile bayrak sallayarak marşa eşlik ettiler. Kurumumuzda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet 100. Yıl Kutlamaları dolayısıyla düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan hükümlünün "Cumhuriyet Bayramı" şirini okunmasının ardından kompozisyon yarışmasında birinci olan hükümlünün "Yaşa Cumhuriyet" adlı kompozisyonunu okumasıyla devam etti.

Bağımsızlığımızın ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünün simgesi, milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimizi sahip çıkarak, atalarımızın bu değerli mirasını gelecek nesillere ulaştırmak, evlatlarımızı evrensel bilimin öngördüğü ilkeler doğrultusunda eğitimli, yetenekli, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmek her birimizin müşterek vazifesidir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu sinevizyon gösterimi ile programa devam edildi.

Programda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Abdullah LÜLECİ "19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık meşalesinin, büyük zaferle taçlanmasının sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te 'Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir' diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan bizlere kalan en büyük mirastır. Cumhuriyet; milletimizin birlik içinde vermiş olduğu varoluş mücadelesinin, azim, fedakârlık ve büyük bir kahramanlıkla ölümsüzleştirmesidir. Milletimiz; genci, yaşlısı, kadını, erkeği bir bütün olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının öncülüğünde, zor şartlar ve yokluklar içerisinde, tüm dünyaya Türk milletinin iradesine hiçbir zaman pranga vurulmayacağını ilan etmiştir. Aziz bir neslin; büyük mücadeleler neticesinde kurduğu ve bizlere armağan ettiği, binlerce yıllık devlet geleneğimiz ile harmanlanmış olan Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında tarihimizden aldığımız güçle geleceğe büyük bir ümitle bakıyor, emin adımlarla ilerliyoruz." diye başlayan konuşması ile Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı ile ilgili günün anlam ve önemini belirten konferans sunumu gerçekleştirdi.

Program, kurumumuzda kalmakta olan hükümlülerin "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata'ya Cevabı" adlı oratoryo gösterisi ile devam etti.

Cumhuriyetin 100.Yılı Kutlama Programı Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi sesinden "Bir Fırtına Tuttu Bizi" türküsünün video gösterimi ve devamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Can DOĞAN ve BAİBÜ Müzik Bölümü öğrencileri tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği türküleri de içeren şarkı ve türküleri içeren konser verilerek devam etti.

Program, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıl Kutlamaları sebebiyle düzenlenen Şiir, Resim ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren hükümlü ve tutuklulara Bolu Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Ekrem DEMİRER, Bolu Cezaevi Bölük Komutanı Yüzbaşı Erkut EROĞLU, Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdür vekili Coşkun CENGİZ, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Erhan KAPICI, Gerede L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin ERKILIÇ tarafından hediyeleri takdim edildi.

Program sonunda Bolu Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Ekrem DEMİRER'in programı hazırlayan, programda emeği geçenlere teşekkür etti ve programda BAİBÜ tarafından konferans sunumu yapan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Dr. Abdullah LÜLECİ ve Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Can DOĞAN ve BAİBÜ Müzik Bölümü öğrencilerine belge takdimi ile sona erdi.

Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz olarak hazırladığımız program ile Cumhuriyetimizin 100. Yılı personelimiz ve hükümlü tutuklular tarafından büyük bir coşku ve sevinçle kutlandı.

Adres

Kuruçay Mah. Şehit Ümit Çetingöz Sk. No:30 14300 Merkez/BOLU

Telefon

(374) 245 1718 - (374) 245 1719

Belgegeçer: (374) 215 11 01

E-Posta

bolu.btoiccikisaretadalet.gov.tr