Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü
20.09.2023

Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, kurum konferans salonunda 20 Mart 2023 tarihinde,  Eğitim ve Öğretim Servisi tarafından, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 108. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma dolayısıyla bir program düzenlendi.
Bir hilal uğruna güneşlerin battığı, dağların, taşların şüheda gövdesine büründüğü, binlerce şehidimizin kefensiz yattığı, milletimizin şanına şan kattığı ve bir devrin battığı, Mehmetçiğin inancıyla güzelleşen, insanileşen ve düşmana bile derinden tesir eden özelliğiyle dünya savaş tarihinin eşsiz zaferi Çanakkale Zaferi münasebetiyle düzenlenen programa, Bolu Cumhuriyet Savcısı Serkan BİRDANE, Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Recep ODABAŞ, Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Süleyman TOPDEMİR, Kurum 2'nci Müdürleri ile Ceza İnfaz Kurumu personeli ve hükümlü-tutuklular katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kurumda Hafızlık eğitimi alan hükümlü tarafından, bütün şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapılmasıyla devam etti.
Program, hükümlü tarafından, Necmettin Halil ONAN' ait "Bir Yolcuya" şiirinin okunmasının ardından Çanakkale Zaferi ile ilgili kısa bir video gösterisiyle devam etti. Belgesel bitiminde hükümlü tarafından Orhan Şaik GÖKYAY’a ait "Bu Vatan Kimin" şiiri okundu.
Program, tarihin seyrini değiştiren ve Türk milletinin bağımsızlığının nişanesi olan Çanakkale Zaferi, yalnızca Milletimizin değil insanlık tarihinin en ihtişamlı kahramanlık destanlarından birisi olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Serdar KARA’nın Çanakkale Zaferi ve Önemi ile ilgili sunumu ile devam etti.
Program, vatanımızı, istiklalimizi sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimizin yanık türkülerimizde yankılanan ezgi, ozanların dilinde ağıt olduğunu, çoğumuzun oyun havası olarak bildiği ancak aslında bir ağıt olan "Hey On beşli Türküsü ve Hikayesi" seslendirildi.
Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un "Çanakkale Şehitleri’ne" şiirinin hükümlü tarafından okunmasının ardından Çanakkale Türküsünün dinlenmesiyle programa devam edildi.
Program Kurum Vaizimiz Selim İÇ tarafından Yüce Mevla'nın "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin!" diye başladığı Çanakkale ve Şehitlerimiz konulu sohbeti  ve ardından vatan toprağını kanlarıyla sulayıp düşman postallarına çiğnetmeyen, semalarımızdan ezanı dindirtmeyen, dalgalanan şanlı bayrağımızı indirtmeyen, yüzyıllardır millî varlığımızı sürdürmek için; vatan, millet, mukaddesat için; istiklal uğrunda, namus yolunda mücadele edip toprağa düşen tüm şehit ve gazilerimizin ruhları için Kurum Vaizimiz Selman Poyrazoğlu tarafından yapılan Dua ile program sona erdi.
Program sonunda Bolu Cumhuriyet Savcısı Serkan BİRDANE programı hazırlayan Programda emeği geçenlere, hazırlayanlara ve Kurum idaresine teşekkür etti.

Adres

Kuruçay Mah. Şehit Ümit Çetingöz Sk. No:30 14300 Merkez/BOLU

Telefon

(374) 245 1718 - (374) 245 1719

Belgegeçer: (374) 215 11 01

E-Posta

bolu.btoiccikisaretadalet.gov.tr